Wassim Hallal er en mand med store armbevægelser og ikke mindst store ambitioner. Så store, at de ikke kan indfries på én dansk toprestaurant. I 2006 gjorde han Molskroen til årets restaurant, og nu vender den dansk-libanesiske kok så tilbage til stedet, hvor han fik sit store gennembrud som kok: ”Det var jo her, jeg sprang ud som topkok i sin tid, og jeg glæder mig helt vildt til at vende tilbage og føre Molskroen op på allerhøjeste niveau igen”, siger Wassim, som forpagter restauranten på Djursland af kroens ejere, Vivi og Henrik Frederiksen.    

 
Kronet som gastronomisk overhoved
Frederikshøj regnes for at være én af Danmarks bedste restauranter – endda den bedste i 2012, ifølge Den Danske Spiseguide. Men Wassims kræfter skal nu deles mellem restauranten på Oddervej i Aarhus og den på Djursland. Begge steder får han titel af ”gastronomisk overhoved”. Og bare rolig. Niveauet forbliver uændret højt på Frederikshøj. ”Frederikshøj skal stadig være Danmarks bedste restaurant, og jeg er helt sikker på, at det kan lade sig gøre at drive begge steder uden at gå på kompromis med kvaliteten. Tværtimod vil der være masser af synergi imellem de to steder.” Frederikshøj vil derfor stadig være helt fremme i lakskoene – rent gastronomisk - med dets skelen til det molekylære køkkens avancerede teknikker og overraskende kompositioner.  
 
Hummer og kaviar i sommerhusområdet
De to restauranter har fortsat to forskellige profiler, og de vil givetvis tiltrække forskellige gæster. Frederikshøj fortsætter med at være præget af Wassims uforudsigelige, elegante og postmoderne kogekunst, mens Molskroen, med Wassims tiltræden, vil lægge en mere pompøs linje med hummer og kaviar som klassiske omdrejningspunkter på menukortet. En luksuriøs stil, som der, ifølge Wassim, stadig er et stort publikum til, på trods af finanskrise. For alle slags sommerhusgæster i området vil der være noget at komme efter på det nye Molskroen; restauranten har både et frokostkort og en a la carte menu på et prisniveau, hvor alle kan være med.