Savner du maden fra turen til Sydeuropa og vil du gerne finde tapas i København? Begrebet tapas bruges i flæng om alt fra franske ostetallerkener til beernuts, men ægte tapas kommer fra Spanien. Her er en guide til gode steder i København og på Frederiksberg med spansk tapas på kortet.

Tapas, vin og smørrebrød i Gothersgade
Med et udvalg der tæller mere end 250 forskellige vine, finder du både forfriskende, perlende mousserende vine til de hede københavnske sommerdage eller har du mere lyst til en let og læskende hvidvin eller en kraftig og krydret rød, så har Restaurant 1123 helt sikkert en vin, der falder i din smag. Hertil lækkert tapas fad, som man kan nyde sammen med sine (adskillige glas) vine. Og der er masser af skønne smage at smage sin vin op i mod – blandt andet sortfodsskinke fra Spanien, salami, paté, ost og et dejligt virvar af oliven, artiskokker, soltørrede tomater, cornichoner m.m. LÆS MERE OM VINVÆRTEN OG BOOK BORD HER

Temporada - Mest fantastiske tapas i København
Vil man have en lidt anderledes, intim tapasoplevelse, er Temporada Tapas & Vinbar stedet. Navnet kan meget frit oversættes fra spansk til at være en 'sæsonbaseret tapas- og vinbar', og her bruges sæsonens lokale grøntsager sammen med italienske og spanske tilberedningsteknikker. De små lækre retter serveres på den lange bar i et hyggeligt, rustikt lokale med rå murstensvægge og høje borde. Menukortet skifter ofte og består både af klassiske og mere utraditionelle tapasretter, såsom blæksprutte, rå tun og grillede asparges. Vinbaren har også et stort udvalg af spansk og italiensk vin og personalet er altid klar med gode anbefalinger til at matche maden. LÆS MERE OM TEMPORADA TAPAS & VINBAR HER

Tapas i gårdhaven
I en af byens fedeste gader - Nansensgade - finder man en af byens fedeste gårdhaver - Pintxos’. I varmt vejr er den et skønt, uforstyrret solspot midt i storbyens jag.
Der er hvide duge på bordene og bløde møbler, hvilket signalerer, at Pintxos er et lidt mere fornemt sted end mange af byens andre tapasbarer, men maden på tallerkenerne er stadig rustik og autentisk.
Her kan man vælge mellem et bredt udvalg af små retter fra den baskiske tapastradition, kendt som pintxos. Alt fra grillede grøntsager og friskfanget fisk til spansk pølse og lækre oste. Man betaler efter antal tallerkener, man har på bordet, og man kan med fordel dele og smage lidt af det hele. Pintxos' er også kendt for deres gode udvalg af spanske vine og deres venlige og imødekommende personale. LÆS MERE OM PINTXOS OG BOOK BORD HER
Spansk stemning og tapas i Købehavn.
I Benitos hyggelige hule i et kælderlokale i Viktoriagade er man ikke gået forgæves, hvis man er til autentisk stemning og ditto køkkenfrembringelser.
Meson España gennemført i bedste spanske stil. Belysningen og sammensætningen af detaljer er med til at give en unik og hyggelig stemning. Stedet tilbyder et udvalg af både klassiske og mere innovative tapas samt små, varme retter, men aldrig noget fancy. Og hurra for det. LÆS MERE OM MESON ESPAÑA HER
Det første sted til at lave tapas i København
El Porrón var en af de allerførste restauranter, hvor charterdanskerne kunne nyde de eksotiske tapasretter fra ferien hjemme i grå København.
I 1995 åbnede restauranten i Vendersgade, som er indrettet mere autentisk end decideret smagfuldt. Træbænke flankerer de grøndækkede borde, som fyldes op med små lerskåle, efterhånden som menuen bæres til bordet, mens de gule vægge sætter ekstra kolorit på rummet.
Det er tophyggeligt og meget autentisk, ikke mindst på grund af maden og betjeningen, som er ærkespansk. El Porrón er stadig en populær destination blandt de madglade københavnere, der søger en ægte spansk oplevelse. Menukortet byder på et bredt udvalg af traditionelle tapasretter og spanske vine, og stemningen er afslappet og hyggelig. De venlige og imødekommende tjenere bidrager til den autentiske atmosfære, og restauranten er et besøg værd for alle, der ønsker at smage på den ægte spanske smag.
LÆS MERE OM EL PORRÓN OG BOOK BORD HER
Læs hele artiklen