Guide til restauranter, caféer og natteliv
i København og omegn. Artikler om mad, vin,
inspiration, baggrund og opskrifter.
Danmarks svar på Gordon Ramsay er fra Århus

Danmarks svar på Gordon Ramsay er fra Århus

Kategori: Interview 25/11 2009

 

Efter vedholdende rygter i restaurationsbranchen blev det i dag offentliggjort, at det danske svar på Gordon Ramsay i TV2’s udgave af Hell’s Kitchen bliver den libanesiskfødte århusianske stjernekok Wassim Hallal.

Vi har talt med ham om konkurrencementalitet, køkkenråberi og bringer her insidertips til de kommende deltagere.

_____________

- Kan du godt lide at se Hell’s Kitchen?

”Jeg synes, det startede som et fedt program, men nu er det blevet for meget. Derfor har jeg også lagt vægt på, at folk ikke skal se mig som den der mega psykopat i den danske udgave af programmet. Jeg kan godt finde på at råbe lidt i kampens hede. Men det skal være sagligt og ikke for brunstigt.”

- Du har jo både stillet op til Årets Kok adskillige gange og for nylig var du med til udtagelsen til Bocuse D’Or. Er du et konkurrencemenneske?

”Ja, det har jeg aldrig lagt skjul på og det er selvfølgelig også en af grundene til, at jeg har taget skridtet videre. Da jeg gik i gang med castingen var der femten af mine kolleger, som var med til udtagelsen og til sidst var der kun tre af mine rigtig gode kolleger tilbage. Dem ville jeg da gerne vinde over, der kommer konkurrencegenet altså op i mig."

- Hell’s Kitchen forarger jo mange, fordi Gordon Ramsay råber utrolig meget af folk og også kan finde på at blive ret personlig. Hvad med dig, kan du godt lide at råbe af folk?

”Nej, men når man arbejder på en restaurant på det her niveau, som jeg gør, så vil der være nogle tidspunkter, hvor man ikke kan styre sine føleleser både negativt og positivt og sådan er det for mig i et køkken. Sådan er det også med mange andre i et køkken. Men jeg kan ikke godt lide at råbe af folk, for det er jo ikke personen selv, jeg råber af, det er mere hele situationen, som får reaktionerne frem. ”

- Kan du give et par tips til deltagerne. Hvad skal en god kok kunne?

”Den gode kok, som kommer til at vinde det her, det er en kok, som har situationsfornemmelse, som kan holde rent på sit parti, som kan holde hovedet koldt under stress og som kan arbejde på en feminin måde uden, det bliver for tøset. Det skal være en, som kan arbejde hurtigt og effektivt, men som ikke alt for hurtigt går ned med stress.”

”Den gode kok, som kommer til at vinde det her, det er en kok, som har situationsfornemmelse, som kan holde rent på sit parti, som kan holde hovedet koldt under stress og som kan arbejde på en feminin måde uden, det bliver for tøset. Det skal være en, som kan arbejde hurtigt og effektivt, men som ikke alt for hurtigt går ned med stress.”

Den århusianske stjernekok Wassim Hallal er kendt for sit kæmpe talent, sin kompromisløshed og sin store kreativitet. Nu skal han lære fra sig i det danske svar på Hell's Kitchen.

 

Vil du deltage i Hell's Kitchen?

Hell's Kitchen er et program, hvor 12 dygtige kokke udsættes for 'deres livs mareridt'. Gennem 3 uger skal de bo sammen og hver dag kæmpe for ikke at ryge ud af den fiktive gourmetrestaurant, som udgør programmets kulisse. Oprindeligt er programmet engelsksproget og med den hårdtslående, storbandende engelske stjernekok Gordon Ramsay som vært og mentor.

Den danske version af programmet vil blive vist på TV2 til foråret og præmien vil blive et ansættelsesforhold under Wassim Hallal på Restaurant Frederikshøj i Århus.

TV2 søger i øjeblikket deltagere til programmet. Læs mere på TV2's hjemmeside.

Wassim Hallal

Wassim Hallal er 29 år gammel og oprindeligt fra Libanon. Han har haft fart på karrieren siden læretiden under Nikolaj Kirk på Formel B tilbage i 2000. Molskroen og en luksusrestaurant under eget navn (WH) lidt udenfor Århus er blandt andre poster på cv'et. I år blev han så medejer af Restaurant Frederikshøj sammen med den jyske kokkelegende Palle Enevoldsen.

Restaurant Frederikshøj

Credits

Tekst: Mette M. Helbæk

Foto: PR/Fox og TV2