Byen på udsalg
9/2 2010
Udsalg er ikke kun et begreb man falder over i tøjbutikkerne her i starten af året. Flere københavnske restauranter og barer tager armgreb med finanskrisen – og kulden – og forsøger at lokke byfolkene ud af deres huler ved fx at slå 50% af regningen
____________________

Det imposante toldhus på Havnegade med den flotte udsigt over havneløbet har oppet sig, og tilbyder halv pris på menukortet i den ene af de tre restaranter i huset; Bar & Grill. Hvis du vel at mærke vælger en mandag eller tirsdag og spiser færdig inden kl. 19.00. Men det betyder altså, at du kan spise en tre-retters menu med kniv, gaffel og hvide duge til 115 kroner.

Du kan også slå vejen forbi Istedgades 'bedre ende' og drikke vin til halv pris. Det gælder mandag-torsdag fra 16-20, så det er altså ikke muligt at varme op til fredagsbyturen hér.
Men hvem behøver fredag, når der er vino i stride strømme. På de københavnske vinbarer får man ikke meget vin, hvis man smider en 200-lap, men hér kan du for 220 kroner prøve fx Finca Montuiri Old Vines 2004 lavet på 'hus-druen' Malbec. Hvis budgettet er lidt lavere, eller tørsten lidt mindre, kan du få et udemærket tilfredsstillende glas vin for helt ned til en tyver. Eller nok byens bedste skumtilbud til 37,50 kroner for et glas cava, Spaniens svar på champagne.

Fredagsopvarmingen kan du derimod – hvis du da kan komme op til baren – finde på Kassen tæt på Søerne i starten af Nørrebrogade. Det er efterhånden en gammel klassiker, og mængden af mennesker udenfor baren, der spærrer cykelstien og nogen gange også tager kørebanen i brug, afslører da også, at de billige priser ikke er nogen velbevaret hemmelighed. Men idéen er god nok, for med 2 drinks for én drink's pris fra 14-22, samt en masse single, imødekommende mennesker, er der en god chance for ikke at gå alene hjem.
Men du behøver ikke vente til fredag: torsdag lokker nemlig med én af kortets stærkeste drinks; Long Island Ice Tea også til '2 for 1' fra 20-luk. Så alliér dig med en ven og start weekenden.

Gilt sætter alle sejl med et forbilledligt godt tilbud. Én onsdag om måneden afholder cocktailbaren 'wednesday night cocktail' og sætter alle drinks ned til 45,- kroner. Cocktailkortet er opfindsomt og godt, så udover alle klassikerne kan du fx prøve en 'Grape Fruit Julep', 'Brandy Crusta' eller måske en 'Insomnia', selvom den lyder lidt farlig.
Du kan følge med på Gilt's facebookgruppe, for at se hvornår du bliver nødt til også at inddrage onsdagen til gå-i-byen-dag.

At tage navn efter det go'e gamle, hedengange varehus forpligter selvfølgelig. Den kombinerede restaurant, bar og café, der med skiftende succes og publikumspopularitet tilbyder både brunch, grillet oksefilet og cocktails har en hel stribe udsalgslignende tilbud man kan benytte sig af.
Den bedste deal findes nok søndag, mandag og tirsdag, hvor du om aftenen ml. 17-23, kan spise til halv pris. Det vil sige, at du kan få en caféburger med det hele til 37,75, en grillet oksefilet til 44,50 eller en gang blandet is til dessert til 19,50,-.
Du kan også tage en fadøl enten onsdag eller torsdag efter kl. 20 til halv pris (25 kroner), hvilket får en øl et stykke ned under ”latterlig dyrt”, der ellers er kendetegnende for de fleste københavske caféer.

Vi slutter pubcrawlen på den populære cocktailbar på Nørrebro. Her kan du før kl. 21 hver evig eneste dag få to cocktails for én cocktails pris. Bartenderne er søde, stemningen er god og blikkene lange og søgende. Tag veninden under armen sammen til to Piña Coladas for 85,- i alt. Meget billigere, meget bedre og lidt ældre end på Mexibar lige om hjørnet, hvor klientellet godt kan være yngre på den dér lidt irriterende måde, hvis man er uheldig.
Når klokken slår 21 kunne du selvfølgelig være fornuftig og tage hjem, men det gider du alligevel ikke, når du har fået et par friske drinks og har flirtet lidt med bartenderen – og så er det godt, at Oak Room ligger i fornuftig afstand til en masse andre steder, der måske ikke holder udsalg, men som også tilbyder god stemning; fx Rust, Soupanatural, Nørrebro Bryghus eller Underwood.

Hvis man er lidt træt i håret efter al den rabat på byens barer, kan man slå et smut forbi Obelix på Vesterbros Torv til en billig brunch til 99 kroner for buffet med det hele. Lige for tiden får man oven i købet gratis kaffe med til brunchen, og hvis man bestiller en burger, får man en stor øl eller sodavand med i prisen, som er 99 kroner.
Desuden er der rabat til studerende, og hver dag mellem klokken 16-19 sættes en lang række drikkevarer ned med adskillige procent, så man fx kan få en fadøl for en 20'er eller spare 500 kroner på en flaske Dom Perignon.
Andre guideartikler
Tema: Champagne til spotpriser
Her kan du få SU-rabat
Bistroen KBH
1553 København V
Peder Oxe's Vinkælder
1154 København K
Riz Raz Steaks'n'Veggies
1169 København K
Riz Raz Sticks'n'Veggies
1208 København K
Wagamama
1704 København V
Zoo
1114 København K
Caribbian
1360 København K
Café Kellerdirk
1820 Frederiksberg C
Få op til 40% rabat med R2N
Siden Restaurant2Night.dk - eller R2N - tilbyder sidste øjebliks borde på nogle af byens bedste restauranter. Her tilbydes impulsive gæster 10-40% rabat på regningen.
Blandt de deltagende restauranter er en lang række rigtig gode steder som MR, No. 1 Aarhusgade, Damindra og Koefoed.
Credits
Tekst: Sandra Skriver
Foto: Spiseliv.dk, PR-fotos






